Šéf aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok Kevin Mayer odchází po necelých třech měsících z funkce. K rezignaci se rozhodl v době, kdy aplikaci hrozí zákaz provozu ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. TikTok patrně prodej svých aktivit ve Spojených státech oznámí v následujících dnech, napsal server CNBC s odvoláním na své zdroje. Kupec podle nich ještě nebyl určen.

Aplikaci TikTok provozuje čínská společnost ByteDance. Americký prezident Donald Trump tento měsíc firmě nařídil, aby aktivity TikToku v USA do 90 dní prodala. Pokud se tak nestane, hodlá tyto aktivity zakázat. Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech.

Mayer v dopise zaměstnancům uvedl, že se rozhodl rezignovat poté, co se "politické prostředí prudce změnilo". Do čela TikToku se postavil začátkem letošního června, předtím působil v americké mediální a filmové společnosti Walt Disney. Řízení TikToku dočasně převezme Vanessa Pappasová z vedení společnosti.

Mayer podle listu Financial Times v době svého nástupu do firmy neočekával, že se TikTok v takové míře stane součástí politických sporů mezi Spojenými státy a Čínou.

"Chápu, že role, ke které jsem se upsal, včetně globálního vedení TikToku, bude v důsledku snah americké administrativy o dosažení odprodeje americké části byznysu vypadat zcela odlišně," uvedl v dopise.

"Tohle není to, k čemu se přihlásil," uvedla pro FT osoba obeznámená se situací v TikToku.

TikTok ještě o kupci nerozhodl a stále zvažuje nabídky podniků Oracle, Microsoft a třetí americké společnosti, uvedly dva zdroje. Zájem projevil maloobchodní gigant Walmart s podporou japonské investiční skupiny Softbanků, sdělily CNBC dva zdroje. Americká vláda podle nich nabídku Walmartu nepodpoří, protože nenabízí technologické zázemí.

Podle některých zdrojů TikTok své aktivity v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě prodá za 20 až 30 miliard dolarů (až 667 miliard korun). Konečně cen ještě stanovena nebyla.

Zakladatel a šéf společnost ByteDance Čang I-ming uvedl, že firma se snaží rychle vyřešit problémy, kterým v současnosti čelí. TikTok již začátkem týdne kvůli postupu Spojených států podal žalobu na Trumpa, americké ministerstvo obchodu a šéfa resortu Wilbura Rosse.

Společnost ByteDance koupila v roce 2017 firmu Musical.ly a spojila ji s aplikací TikTok. Ta se díky tomu stala první čínskou aplikací, které se podařilo prosadit v USA. TikTok má ve Spojených státech 100 milionů uživatelů. ByteDance se díky komerčnímu úspěchu aplikace stala jedním z hrstky skutečných globálních čínských konglomerátů.