Airbnb, tedy platforma nabízející krátkodobé ubytování, je pro komunální politiky něco jako červený hadr pro býka. Dávají jí za vinu úplně všechno špatné, co se ve městech děje. Počínaje drahými a nedostupnými byty a konče nepořádkem v ulicích. Zákaz krátkodobého ubytování, nebo alespoň výrazná snaha jej omezit, jsou tak z hlediska poklidného života ve městě pochopitelné. Ale také je pravda, že způsob, k jakému se politici uchylovali ve snaze situaci napravit, nikam nevedl.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Ondřej Topinka 26.08.2020 18:04
Hezký článek, jen drobná poznámka k závěru, který mi nepřijde formulován úplně šťastně. Politici by neměli nabízet jakékoliv bydlení, vede to jen ke korupci, jak můžeme sledovat aktuálně v Brně. Politici by měli 1) vytvářet prostor pro výstavbu bydlení, zejména určením a přípravou vhodného území, tj. v rámci města plánovat jednotlivé elementy města tak, aby vznikaly vhodné plochy pro výstavbu bydlení a na ně navazující infrastruktura - inženýrské sítě, silnice, MHD, 2) uvolňovat regulaci nebo alespoň celý proces přípravy a výstavby pojímat jednoduše a rychle. O výstavbu se postarají developeři mnohem lépe než politici. Prostě trh. Ten bohužel momentálně ve větších městech nefunguje a ani nemůže fungovat, protože jej politici, úředníci a aktivisté zregulovali na pokraj úmrtí...
Honza 26.08.2020 11:20
Myslím si, že ke krátkodobému ubytování mají sloužit hotely či jiná zařízení, která jsou za tímto účelem zřízena a nemá se mísit trvalé bydlení s krátkodobým. Vždycky bude existovat konflikt zájmů mezi krátkodobě a trvale bydlícími. Zajímalo by mě, co myslí autorka větou, že politici nejsou schopni nabídnout lidem ve městech normální bydlení za normální ceny. Já si myslím, že by se politici do bydlení vůbec neměli plést. Pokud nemá učitel nebo řidič na to, aby zaplatil bydlení, vydělává málo a stát nebo město mu má zvýšit plat. Pokud si nárokuje bydlení v širším centru, asi bude muset změnit profesi. Politik žádné řešení přinést nemůže, protože vždy budou lidé snít o bydlení v lokalitách, na které nemají peníze.
Tomáš Válek 26.08.2020 08:39
Naprostá blbost. Samoregulace u AirBnB není možná, jde to proti jejich zájmům. Nehledě na to, že je to fakticky organizovaná trestná činnost (vybízí a umožňuje nelegální podnikání celosvětově). Na druhou stranu stačí důsledně uplatnit současné zákony, mít hotel v bytě není nic chvályhodného...
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru