Chcete vědět, proč má vládní ČSSD podle některých průzkumů problém dostat se vůbec přes pět procent? Pusťte si záznam pondělního představení volební kampaně sociální demokracie pro podzimní volby do krajů. Těch patnáct dvacet minut to ukazuje naprosto přesně. A nejen to. Celá ta show á la ČSSD může být výbornou ilustrací toho, jak se politická prezentace klasických stran monstrózně vzdaluje současným komunikačním trendům.

Rovnou si řekněme, že nemá moc smysl rozebírat, co ČSSD nabízí ve svém programu. Je to zhruba to samé, co nabízela v minulých volbách, v těch předminulých, v těch, které byly předtím, i předtím. Sociální demokracie chce pro nás jen to nejlepší. Jako všichni. Navíc u krajských voleb není program (bohužel) to rozhodující. Tomu, co děje na jednotlivých hejtmanstvích (bohužel) málokdo věnuje pozornost. Pokud nejde zrovna o středočeskou hejtmanku a její schopnost vyždímat z úřadu, co se dá. Volit se bude podle celkových sympatií k té které straně, případně k lokálním osobnostem, pokud náhodou nějaké nějaká strana nabídne.

Čili je téměř jedno, že ČSSD chce “konec levné práce”. Kdo ho nechce? Spíš je zajímavé, že sociální demokracie neříká, jak to zařídí ani, proč to vlastně už dávno nezařídila. Na slavnostním zahájení kampaně dokonce předseda strany Jan Hamáček nahlas a bez zaváhání řekne, že úřady práce zpřísní kontroly, "protože se ukazuje", že lidé nad 50 jsou na trhu práce diskriminováni. Skvěle. Jen škoda, že se to neukázalo žádnému ministrovi práce a sociálních věcí za ČSSD v letech 1998-2006, 2009-2010, 2014-2017 a 2018-2020.

Při rozjezdu kampaně je ale přece jen důležitější, jak se mluví než, co se říká. A tady to bylo ještě smutnější. Místy doslova.

Hlavní hvězda, předseda Jan Hamáček, převedl vystoupení, které si v ničem nezadalo s veřejnými projevy jednoho z jeho předchůdců Vladimíra Špidly, kterému někteří jeho spolupracovníci jízlivě přezdívali "pan charisma". (Nic proti, autor těchto řádků má pro tento handicap velké pochopení. Sám totiž není schopen nahlas promluvit před víc než dvěma až třemi lidmi, a to je ještě musí dobře znát. Proto se ale také nesnaží předsedat politické straně, která má ambice vyhrávat volby.)

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Josef Veselka 19.08.2020 10:51
Skvely text!
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru