Dlouhá léta bojoval přední indiánský náčelník Aritana Yawalapiti za práva původních obyvatel a ochranu amazonského pralesa. Jako jeden z nejvýraznějších indiánských aktivistů před lety dokonce inspiroval scenáristy k napsání brazilské telenovely, jež nesla jeho jméno.

V posledních několika týdnech a měsících se jednasedmdesátiletý Aritana soustřeďoval na boj proti koronaviru v Brazílii. Obával se, že pro mnohé původní obyvatele může být jím způsobená choroba fatální, a proto se snažil vybírat peníze na nákup ochranných pomůcek a lékařského vybavení.

Pak se ale vitální muž sám nakazil. Následovala zoufalá snaha dopravit ho do vybavené nemocnice, kde by měl šanci se uzdravit. Jeho lékař Celso Correia Batista ho z indiánské vesnice v džungli nejprve odvezl autem do 10 hodin vzdálené nemocnice v městečku Canarana ve státě Mato Grosso ve středu Brazílie. Tam se Aritanův zdravotní stav zhoršil. A protože nemocnice nemá jednotku intenzivní péče, Batista se rozhodl, že nemocného přesune do jiného zařízení ve větším městě Goiania. Jenže se mu nepodařilo zajistit letadlo, a proto Aritanu opět odvezl autem. Cesta tentokrát trvala devět hodin. Navzdory plnohodnotné péči tam po několika dnech slavný indiánský náčelník 5. srpna zemřel. Stejně jako dříve jeho neteř a bratr.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru