Evropané mají sklon vidět druhou světovou válku jako tu svoji. Jako tu, která začala nacistickým přepadením Polska a skončila kapitulací třetí říše v Berlíně. Jenže první boje této války stejně jako ty poslední se vedly na Dálném východě. A pokud se dá říci, že v Evropě se řada někdejších nepřátel dokázala usmířit, na Dálném východě je po skříních ještě dost kostlivců.
Oficiálně skončila druhá světová válka podpisem bezpodmínečné japonské kapitulace na americké lodi USS Missouri v Tokijském zálivu 2. září 1945. Pro Japonsko skončila rozhlasovým projevem císaře Hirohita už 15. srpna, když jeho poddaní měli poprvé příležitost zaslechnout "drahocenný hlas", jen aby se od něj dozvěděli, že země se vzdá. Ve stejný den, kdy se v Japonsku připomíná konec války a slib neopakovat s ní spojené tragédie, se v Jižní Koreji slaví den národního osvobození a jen málokterý Evropan si uvědomí, že japonská anexe Koreje se nekryje s dobou druhé světové války, že začala už v roce 1910.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru