V nové vlně podvodů s nekrytými, nebo rovnou falešnými šeky, jež se šíří Českem, se podvodníci zaměřili na poskytovatele služeb, právní a daňové kanceláře, případně na obchodníky běžně spolupracující se zámořím. Právě ze Spojených států nebo Kanady šeky přicházejí nejčastěji. "V Americe je platba tímto způsobem běžnou záležitostí, nevzbuzuje pochybnosti," vysvětluje partner advokátní kanceláře Z/C/H Legal Jiří Ctibor.
Princip podvodu spočívá v tom, že příjemce dostane šek na vyšší částku, než jakou očekává. A to i přesto, že si strany často ujednají platbu bankovním převodem. Rozdíl oproti domluvené sumě pak podvodník promptně požaduje vrátit v hotovosti nebo převodem na účet, který najednou existuje. Využívá toho, že bankám při tomto typu transakcí trvá i několik týdnů, než přijdou na to, že se šekem není něco v pořádku. Pokud tedy obchodník ještě před zúčtováním cenného papíru odešle zboží, případně vrátí domnělý přeplatek, přichází o zboží i o peníze.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru