Před kamerou na koženém divanu sedí drobná tmavovláska. Trochu se jí třese hlas a místy kouká do papíru na svých kolenou. "Nedej Bůh, aby se někdo z vás ocitl před takovým rozhodováním, jako jsem se ocitla já. Proto, lidé, dávejte si prosím na sebe pozor. Žádný lidský život nestojí za to, co se nyní děje," říká žena ve videu. Je to Svjatlana Cichanouská, jež se letos místo svého zatčeného manžela Sjarheje pokusila na souboj vyzvat Alexandra Lukašenka, autokrata, který vládne Bělorusku již více než čtvrt století. Ten tvrdí, že v nedělních volbách jako obvykle získal přes 80 procent hlasů.

Jen málokdo mu to ale v Bělorusku věří. V zemi probíhají tvrdé střety policie s demonstranty, kteří vyzývají Lukašenka k odstoupení. V úterý podle zpráv kolujících na sociálních sítích zemřel již druhý účastník protivládních protestů. Pětadvacetiletého Alexandr Vikhora zatkly běloruské ozbrojené složky při nedělních protestech, Vikhor v úterý zemřel v nemocnici v Minsku. Podle korespondenta ruského serveru The Independent Olivera Carrolla měl Vikhor zdravotní problémy. 

"Vikhor měl zdravotní problémy se srdcem a během jízdy v policejní dodávce se mu udělalo špatně. "Plakal, žádal o pomoc, ale důstojníci si mysleli, že se vzpírá zatčení a Vikhora místo poskytnutí první pomoci odvezli do psychiatrické léčebny," píše v příspěvku na sociální síti twitter.

Evropská unie v prohlášení vydaném ve jménu 27 členských států uvedla, že nedělní prezidentské volby v Bělorusku "nebyly ani svobodné, ani spravedlivé", a pohrozila sankcemi. "Důkladně přezkoumáme vztahy mezi EU a Běloruskem," píše se v dokumentu. Komuniké v této souvislosti zmiňuje možné zavedení sankcí vůči představitelům režimu zodpovědným za použití násilí proti demonstrantům, nespravedlivé zatýkání a falšování výsledků voleb.

Litevský ministr zahraničí Linas Linkevicius v reakci na brutální zákroky běloruských zásahových jednotek uvedl, že jeho země je připravena přijmout běloruské občany prchající před brutalitou Lukašenkova režimu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.