Byli jste odsouzeni za obchod s drogami a dostali nečekaně vysoký trest. Po vynesení rozsudku se dozvíte, že soudce, který vás poslal za katr, měl tresty udělovat podle toho, zda a kolik dostal peněz, a byl zatčen a obžalován. Dokonce najdete oficiální přepis odposlechů, kde se soudce se svým kumpánem dohaduje o tom, že právě vám, který jste mu peníze odmítl dát, čistě z pomstychtivosti trest ještě zvýší (přesně tolik jste také dostali). Co uděláte? Samozřejmě se budete snažit svůj trest zpochybnit. Ve výsledku se ale dozvíte, že vaše argumentace je "nekorektní, až pokleslá". Ano, to se opravdu stalo paní Thi Bich Dan N. v kauze soudce vrchního soudu Ivana Elischera.

Že přece zločin opravdu spáchala? Možná ano, ale vtip je v tom, že o to vůbec nejde. I kdyby vraždila, má právo na spravedlivý rozsudek i trest.

Žalobce Nejvyššího státního zastupitelství prohlásil, že obvinění vycházejí pouze z mediálních informací a nerespektují ústavně zakotvenou zásadu presumpce neviny. "Obviněnými zvolenou argumentaci lze považovat za nekorektní, až pokleslou," uvedlo zastupitelství. A Nejvyšší soud se s tímto až urážejícím prohlášením ztotožnil. V případě presumpce neviny má samozřejmě pravdu. Dokud totiž nezazní konečný verdikt, je soudce Elischer stále nevinný a rozsudky nemanipuloval. Jenže za šustěním paragrafů se až okatě vznáší podezření z profesní soudržnosti lidí v taláru. Jako by jim ještě zněly v hlavě hlasy jiných soudců po Elischerově zatčení, "to přece není možné, takový člověk, takový profesionál". Takového podezření se ale musí soudci ve vlastním zájmu zbavit. Lidem, kteří mají doslova moc nad našimi životy, prostě veřejnost musí věřit, klidně nesouhlasit s rozsudky, ale věřit.

Pokud soudci chtějí lidi přesvědčit, že hrají fér, bez ohledu na to, zda jde o jejich kolegu, či ne, musí si podobné kroky  odpustit. Představa, že by byl někdo odsouzen ne na základě důkazů a nestranného vážení argumentů, ale kvůli penězům, z pomstychtivosti, je strašná. Ještě horší by ale bylo, pokud by oběť této zrůdnosti neměla šanci dovolat se spravedlnosti.

Co budou soudci dělat, pokud bude Elischer opravdu pravomocně odsouzen (což při jeho odbornosti může trvat stejně dlouho jako vězení pro onu odsouzenou)? Řeknou, že postupovali, jak museli, a prostě se nedá nic dělat? A nebude to poněkud nekorektní, až pokleslé?

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru