Výhra s takřka osmdesátiprocentní podporou voličů stěží někoho v Bělorusku, ale i mimo něj překvapila. Tedy pokud je řeč pouze o oficiálních výsledcích nedělních prezidentských voleb vyhlášených ústřední volební komisí v čele s Lidzií Jarmošinovou, která podobné skóre ve prospěch Alexandra Lukašenka vyhlašovala i v letech 2001, 2006, 2010 a 2015. Co však muselo bývalého šéfa zemědělského družstva, který se vyšvihl do úřadu hlavy státu před více než čtvrtstoletím, zaskočit, byla mobilizace občanů podporujících "náhradní" kandidátku Svjatlanu Cichanouskou, kteří dorazili na četné mítinky navzdory úřední i policejní šikaně.

V Bělorusku nejsou k dispozici spolehlivé průzkumy veřejného mínění, ale pokud petice na podporu Cichanouské získala v zemi s 10 miliony obyvatel přes milion podpisů, tak nejsou třeba velké počty k závěru, že ohlášených necelých sedm procent pro opoziční kandidátku je na první pohled "cinklých". A to bez ohledu na řadu svědectví o prapodivném dění ve volebních místnostech včetně takových bizarností jako záběry členů volební komise sestupujících a vystupujících s objemnými taškami oknem po dřevěném žebříku z volební místnosti.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru