Je to snad nejimpozantnější věta z celé trilogie, jak zfilmované, tak sepsané verze Pána prstenů. V této temné pasáži Gandalf, řečený též Istari nebo Mithrandir, odhaluje své pravé, hluboké, mocné a pradávné já, když se v útrobách hory Moria snaží verbálně zkrotit a zastavit Balroga, démona z dávných dob, který byl probuzen, zakopán v hlubinách svého klimbání. Je to pasáž, ke které se osobně vracím nejčastěji.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Adam Culka 07.08.2020 19:15
To s tou návštěvou v roce 1976 mě teda taky nesedí.
Jan Doubal 07.08.2020 13:59
Tolkien určitě věděl co píše a smysl plamene Anoru doby ducha svatého nedává takto napřímo smysl obzvlášť pro silne věřícího křesťana. Gandalf hlavně potřeboval strhnout Balrogovu pozornost na sebe a jeho slova měla smysl také pro něj samotného, aby posbíral síly, jež mu chyběly po předchozím nepřímém střetu s Balrogem u dveří sálu a po vyčerpávající cestě Morii. Dodatečná vysvětlení takových prvků v Tolkienově díle jsou častá, protože lidé touží po snadných vykladech, ale jdou ale proti smyslu toho co Tolkien psal.
Tomáš Válek 07.08.2020 10:45
Pane Sedláčku, mohl byste si alespoň Silmarillion přečíst, když o něm zasvěceně píšete?
07.08.2020 09:40
Už mnohokrát jsem přimhouřil oko na Vašimi četnými "nepravdami"... které s lehkostí trousíte... páč jste asi línej si to dohledat. Ale Tolkien je srdeční věc. Tedy: Istari jsou moudří, čarodějové https://cs.wikipedia.org/wiki/Čaroděj_(Středozem) Galdalf byl jedním z pěti Istari, ale nelze říci, že byl takto nazýván... je to obecnější označení... není to jeho jméno.
Kristýna Paulová 07.08.2020 09:09
Je to trochu hnidopišské, ale, jak mohl někdo Tolkiena navštívit 3 roky po jeho smrti (r. 1976 vs, r. 1973)? Nejednalo se o jeho syna Christophera, který mnoho z děl nakonec dokázal publikovat (Silmarillionem de facto počínaje)?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru