Dřevařská společnost z Písku má na malém železničním nádraží v Malonicích na trati mezi Horažďovicemi a Klatovy složené dřevo už od letošního dubna. Odvézt ho však stále nemůže. Nákladní kolej ve stanici byla dlouho poničená a dodnes není ve stavu, že by na ni nákladní souprava, která by kulatinu odvezla, mohla přijet. Zdevastované jsou nákladní koleje a rampy i na dalších malých českých nádražích. Stromy pokácené kvůli kůrovcové kalamitě by přitom bylo často výhodné naložit na nejbližší železniční stanici. Lesníci, těžaři a obchodníci se dřevem jsou však leckdy kvůli zanedbanému stavu nádraží nuceni vozit kmeny po silnici.

"Měli jsme už dokonce přidělený vlak a volnou trať až do Malonic. Souprava ale dojela jen do Sušice. Když se to místně příslušný traťmistr dozvěděl, že má nakládat v Malonicích dřevo, tak vlak zastavil a nepustil dál, protože znal skutečný stav kolejí," popisuje majitel firmy 1. písecká lesní a dřevařská Jiří Plíva.

Pro jeho podnik to znamenalo nečekanou komplikaci. "Udělali jsme náhradní plán, sehnali jiné dřevo a vlak naložili v Sušici. Dřevo, které se mělo původně nakládat, však v Malonicích leží do dneška. Stanice je plně naložená dřevem, které leží na zemi, a přitom mělo být už dávno v Polsku," říká Plíva.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.