Svět potřebuje mít co nejdříve účinnou očkovací látku proti novému koronaviru, jímž se dosud prokazatelně nakazilo přes 16 milionů lidí a více než 650 tisíc infikovaných už zemřelo. Mnohé státy na jaře, kdy pandemie vrcholila, deklarovaly ochotu na výrobě nové vakcíny spolupracovat. Realita je ale zcela jiná. Propukla mezi nimi nelítostná soutěž o to, kdo přijde na trh s tímto ohromným byznysovým potenciálem jako první. Dokonce došlo i na průmyslovou špionáž, do které se zapojili počítačoví hackeři.
Vývoj nové účinné látky v některých zemích dospěl do rozhodující fáze klinického testování na dobrovolnících. Nejdále v tom podle Světové zdravotnické organizace jsou USA a Čína.
Právě tyto velmoci soupeří o to, kdo přijde na globální farmaceutický trh s účinnou vakcínou jako první.
"Spolupráce vázne. Všude pozorujeme silnou potřebu zaměřit se prvořadě na vlastní obyvatelstvo. Vzniká tak nebezpečí jakéhosi vakcínového nacionalismu," cituje německý list Handelsblatt Norberta Röttgena, poslance Křesťanskodemokratické unie (CDU), který se zabývá zahraniční politikou.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Sedmička HN
Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru