Tři ženy vyzvaly na souboj Alexandra Lukašenka, který vládne Bělorusku od roku 1994. Přestože jen málokdo očekává, že by v důsledku nedělních prezidentských voleb Lukašenko, někdejší předseda sovchozu, tedy státního statku, hodlal prezidentské křeslo opustit, rozhodně běloruský autokrat čelí největší výzvě za více než čtvrtstoletí své vlády. Slova se ujaly manželky mužů, které Lukašenko odstranil z kandidatury.

"Mlčeli jsme. Báli jsme se. Trpěli jsme všechno. Ale už nechceme!" křičí do mikrofonu na mítinku v západoběloruském Brestu drobná brunetka v bílých šatech. Je to Svjatlana Cichanouská, překladatelka v domácnosti, která působí dojmem, že stále ještě úplně nevěří, že kandiduje na prezidentku. Jenže její manžel Sjarhej, populární videobloger, který chtěl rovněž kandidovat, skončil za mřížemi s obviněním z přípravy masových nepokojů. A tak ústřední volební komisi podala místo něj své vlastní dokumenty jeho manželka.

"Před 20 lety Poláci jezdili k nám nakupovat. Nyní jezdíme my k nim, protože je tam levněji a mají lepší zboží. Chcete, aby se to změnilo? Tak přijďte k volbám," říká dlouhovlasá blondýna v černých šatech. Jmenuje se Veronika Cepkalová a také její manžel, bývalý diplomat a IT podnikatel Valerij chtěl kandidovat na prezidenta. Ústřední volební komise ale prohlásila, že nenasbíral dostatečné množství podpisů na podporu své kandidatury. Po varování od svých zdrojů v bezpečnostních složkách, že mu hrozí zatčení, vzal děti a odjel do Moskvy.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.