V diskusi, která se nyní kolem ÚOHS a jeho vedení vede, poněkud zapadá, co je původním účele existence této instituce. Tím není jen kontrola veřejných zakázek, která se zmiňuje nejčastěji, ale zejména obecná ochrana a podpora konkurenčního prostředí. Jedná se o agendu, jež má dopad na celou ekonomiku, všechny firmy a občany. Dobrá soutěžní politika, do níž patří důsledná podpora tržní ekonomiky, boj proti nesystémovým zásahům státu do volné soutěže i efektivní odhalování narušení soutěže ze strany podniků, přispívá k větší prosperitě společnosti a konkurenceschopnosti hospodářství v globální soutěži. Pokud stát nevěnuje soutěžní politice dostatek pozornosti, o tyto přínosy přichází.

Panuje většinová shoda, že konkurence přináší nižší ceny, větší výběr a je zdrojem inovací. Soutěž je zdrojem ozdravného mechanismu ekonomiky, neboť v ní přežívají pouze efektivní. I když se dnes hodně diskutuje o potřebě podpory národních šampionů, názorový mainstream je i nadále přesvědčen, že v globální konkurenci může uspět zejména ten, kdo obstál v tvrdé konkurenci doma. I proto moderní státy zavádějí do svého právního řádu antimonopolní právo a pověřují soutěžní úřady, aby nad dodržováním pravidel dohlížely. Jejich úkolem je podporovat podnikatele ve vzájemném soupeření, dbát, aby jím veřejná moc nevytvářela překážky pro konkurenci, a odhalovat a trestat prohřešky proti pravidlům ze strany samotných podniků. Zavedením soutěžního práva státy vysílají i obecnější signál do společnosti, že úspěchu se má dosahovat vlastní pílí a fér prostředky, nikoli konspirací či brutálním využíváním síly. První má být podporováno, to druhé potíráno.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 28.07.2020 07:09
Souhlas. Ale chtějme konec Rafaje, protože s ním to nepůjde. A zároveň konec politickým trafikám, měli by na jeho nástupce vypsat otevřené řízení, ÚOHS by neměl být trafika.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru