V diskusi, která se nyní kolem ÚOHS a jeho vedení vede, poněkud zapadá, co je původním účele existence této instituce. Tím není jen kontrola veřejných zakázek, která se zmiňuje nejčastěji, ale zejména obecná ochrana a podpora konkurenčního prostředí. Jedná se o agendu, jež má dopad na celou ekonomiku, všechny firmy a občany. Dobrá soutěžní politika, do níž patří důsledná podpora tržní ekonomiky, boj proti nesystémovým zásahům státu do volné soutěže i efektivní odhalování narušení soutěže ze strany podniků, přispívá k větší prosperitě společnosti a konkurenceschopnosti hospodářství v globální soutěži. Pokud stát nevěnuje soutěžní politice dostatek pozornosti, o tyto přínosy přichází.

Panuje většinová shoda, že konkurence přináší nižší ceny, větší výběr a je zdrojem inovací. Soutěž je zdrojem ozdravného mechanismu ekonomiky, neboť v ní přežívají pouze efektivní. I když se dnes hodně diskutuje o potřebě podpory národních šampionů, názorový mainstream je i nadále přesvědčen, že v globální konkurenci může uspět zejména ten, kdo obstál v tvrdé konkurenci doma. I proto moderní státy zavádějí do svého právního řádu antimonopolní právo a pověřují soutěžní úřady, aby nad dodržováním pravidel dohlížely. Jejich úkolem je podporovat podnikatele ve vzájemném soupeření, dbát, aby jím veřejná moc nevytvářela překážky pro konkurenci, a odhalovat a trestat prohřešky proti pravidlům ze strany samotných podniků. Zavedením soutěžního práva státy vysílají i obecnější signál do společnosti, že úspěchu se má dosahovat vlastní pílí a fér prostředky, nikoli konspirací či brutálním využíváním síly. První má být podporováno, to druhé potíráno.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 28.07.2020 07:09
Souhlas. Ale chtějme konec Rafaje, protože s ním to nepůjde. A zároveň konec politickým trafikám, měli by na jeho nástupce vypsat otevřené řízení, ÚOHS by neměl být trafika.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru