Evropské ekonomiky se začínají vzpamatovávat z jarního protiepidemiologického útlumu. Data naznačují návrat maloobchodních tržeb k předcovidovým úrovním. Podobně jako u počtu nakažených koronavirem lze ale očekávat, že i ekonomická data chytí druhou vlnu. A také to, že se charakter oživení napříč sektory změní. Situace na trhu práce se pravděpodobně zhorší, což negativně dopadne na koupěschopnost obyvatel a na maloobchod. Řada faktorů bude nejspíš limitovat výraznější oživení.

Průmyslová aktivita byla zasažena výpadky v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, což firmy povede k přehodnocení využití globálního dodavatelského řetězce. Nedostatek zahraničních pracovníků navíc výrazně limituje českou ekonomiku, která je na nich závislá se 14procentním podílem na zaměstnanosti v roce 2019.

Zlepšení zahraniční poptávky naráží na neustupující koronavirovou nákazu zvláště na mimoevropských trzích. Nižší ziskovost firem a horší střednědobý výhled povedou k nižší investiční aktivitě do výroby, jelikož bude také docházet k realokaci investic do IT podpory, což je špatná zpráva pro strojaře.

Zamrzlá jednání o brexitu zvyšují riziko, že k dohodě nedojde. Případná dohoda by měla vyústit v osmiprocentní nárůst nákladů ve formě necelních bariér. Stejně jako po roce 2009 nastoupí další vlna protekcionismu ve snaze zvýšit soběstačnost. Průmyslu uškodí také pokračující americko-čínské rozepře, jejichž dopad na český a německý průmysl by mohl mírnit čínský fiskální stimul podporující tamní ekonomiku ve druhé polovině letošního roku.

Tyto změny budou probíhat na pozadí dosud nepoznaného měnového a fiskálního uvolnění. Jinak řečeno, bude docházet k významným strukturálním a geografickým přelivům kapitálu v prostředí uměle výrazně stlačených úrokových sazeb, což může vytvářet podhoubí budoucí ekonomické krize.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru