Zatímco Dánsko vyhlásilo záměr snížit počet spaloven odpadu téměř o třetinu, aby omezilo emise oxidu uhličitého, Česko se vydává opačnou cestou. Plánuje, že během 10 let investoři postaví nové. K současným čtyřem spalovnám připravuje výstavbu šesti dalších. Dohromady by pak mohly likvidovat zhruba třetinu komunálního odpadu v Česku. V Dánsku je to nyní více než polovina.

V Česku nyní bezmála polovina odpadů končí na skládkách, což je do budoucna nemožné. Před dvěma lety se země Evropské unie zavázaly ukončit do roku 2030 skládkování všech využitelných odpadů − a těch je na smetištích většina. Zabránit to má poškozování životního prostředí a ukončit plýtvání materiály, které lze ještě použít. Na evropský závazek reaguje návrh nového zákona o odpadech, jejž projednává Poslanecká sněmovna. Vláda ale i kraje mají obavu, že bez nových spaloven nebude odpad v budoucnu kam dávat a jeho likvidace se zásadně prodraží.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.