Tak se nám nějak roztrhl pytel s údajným přepisováním dějin. Kosovský prezident Hashim Thaçi, čelící před tribunálem v Haagu obžalobě z válečných zločinů, viní mezinárodní justici z "přepisování historie Kosova". Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně prohlašuje, že jeho země nedovolí "přepisovat dějiny Velké vlastenecké války". A dokonce sílí kritika, že dějiny přepisují i pokrokáři v USA, když Winstona Churchilla označují za rasistu a odstraňují památníky bělošských velikánů Ameriky včetně jejího "objevitele", mořeplavce Kryštofa Kolumba.

Politiky záměrně používaná dramatická formulka, navozující představu nekalého falšování dějinných událostí, je samozřejmě nesmyslná. Historická fakta přepsat nelze, jsou daná. Vždycky je šlo ovšem různě vykládat, což je zcela legitimní a přirozené, tak se to běžně dělalo, dělá a bude dělat. Každá generace má právo, ba dokonce povinnost podívat se na minulost prizmatem vlastních zkušeností a úrovně poznání. Byť se to generacím předchozím nebo určitým názorovým skupinám ve společnosti nemusí líbit a své oponenty nefér dehonestují křikem, že něco přepisují.

Naservírovaný mezník

Zrovna letos si můžeme připomenout, jak je "přepisování dějin" čili nahlížení na minulost s odstupem normální: jinak by se totiž Česko mohlo klidně "uslavit" k smrti. Vždyť uplynulo rovných 60 let od roku 1960, který by šlo v dějinách českých zemí považovat za přelomový. Anebo si myslíte, že ne? Že se vám s tímto letopočtem nic převratného z doby nekonečného komunistického bezčasí nevybavuje? To proto, že jeho interpretace byla už dávno "přepsána". Dobová fakta přitom mluví jasně, rok 1960 byl Čechům a Slovákům, kteří jej prožívali, naservírován tehdejšími mocipány jako významný mezník. Respektive pseudomezník.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.