Už potřetí v krátké době narazil prezident Miloš Zeman u soudu. V pondělí soudce zrušil jeho rozhodnutí nejmenovat profesorem kunsthistorika a bývalého ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Zeman svůj postup zdůvodňoval tím, že Fajt nemá dostatečnou pedagogickou praxi. Podle soudu ale jednal nezákonně. Předseda senátu Městského soudu v Praze Milan Tauber konstatoval, že posuzovat odborné kvality kandidáta na profesuru prezident nemůže. To přísluší pouze vysoké škole, která jej navrhne.

Ke stejnému výsledku došel v červnu jiný senát téhož soudu, tentokrát v případu Ivana Ošťádala. I toho Zeman odmítl jmenovat, tentokrát s poukazem na jeho údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností před listopadem 1989. Před dvěma týdny pak Zeman zase neuspěl u soudu kvůli výroku na adresu novináře Ferdinanda Peroutky, kterému přiřkl autorství článku Hitler je gentleman. Za jeho výroky se má omluvit ministerstvo financí. Všechny tři verdikty jsou pravomocné.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.