V zasedací místnosti ministerstva životního prostředí zní úvodní melodie Krkonošských pohádek. Vyzvání tak telefon ministra Richarda Brabce (ANO), který teď nejnavštěvovanějšímu českému pohoří věnuje velkou pozornost. Hledá způsob, jak ochránit místa, která v nejstarším národním parku na území Česka trpí rostoucím počtem turistů. Hlavním úkolem, na kterém pracuje už od roku 2014, kdy ministerstvo převzal, je ale boj proti suchu. Koncem června jeho úřad schválil 21 lokalit pro stavbu nových přehrad a podporuje úpravy krajiny, aby lépe zadržovala vodu − od velkých projektů až po domácí nádrže na dešťovku. Opozice Brabcovi vyčítá, že na větších dílech pracuje pomalu, například na vracení potoků a řek z narovnaných koryt do původní podoby s meandry a luhy. Loni jich ministerstvo pomohlo revitalizovat 19 kilometrů, z minulosti jsou ale narovnaných kilometrů desetitisíce. Ministr se hájí tím, že problém je v pozemcích. "Neumím si představit politickou shodu na tom, že budeme stovkám tisíc lidí vyvlastňovat pozemky," říká.

HN: Před pár dny jste uvedl, že chystáte omezení vstupu na nejnavštěvovanější místa národních parků, jako je Sněžka nebo pramen Labe. Bude to už letos?

Určitě to nebude letos. Maximálně může někde dojít k ohrazení návštěvnického prostoru, tak jako se to stalo v Krkonoších na Sněžce. Příroda na některých místech dostává hrozně zabrat, což je třeba případ zmíněné Sněžky, kterou navštíví až 15 tisíc lidí denně. Stojí se tam i 500 metrů dlouhé fronty a husím pochodem se jde na vrchol, kde je víc lidí než teď na Václaváku. Mě osobně už by taková návštěva hory ani nelákala.

HN: Jakým způsobem chcete návštěvnost omezit? Budou po cestě na Sněžku turnikety?

Na konkrétním řešení pracuje skupina lidí z národních párků a našeho ministerstva, včetně mě. Sledujeme přitom i zkušenosti ze zahraničí. Jasno chceme mít do konce roku.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.