Družstva, případně takzvané obecně prospěšné bytové společnosti zakládané obcemi, by měly zachránit trh s byty. Návrh ČSSD by měl umožnit obcím, aby si založily veřejně prospěšnou společnost, do které by daly volné pozemky a která by si vzala úvěr na výstavbu, jejž by posléze spláceli obyvatelé jednotlivých bytů.

Cílem je levná výstavba, která by umožnila bydlet střední třídě, aniž by zruinovala rodinný rozpočet. Po dvou dekádách snahy o vznik zákona o sociálním bydlení a zhruba po roce tragického fungování programu Výstavba jde o další politický pokus změnit trh s byty. Respektive narušit dosavadní dominanci developerů a pokusit se zlevnit nebo aspoň zastavit růst cen bytů.

V současné praxi se obce pouštějí do výstavby jen minimálně, a to i v případě, že mají peníze (vlastní) a že jim to umožňuje i současná legislativa a není nutné čekat na změnu. Jestliže v případě sociálního bydlení se ukázalo být největším problémem to, že nikdo (včetně politiků, kteří tak dlouho hovořili o bydlení sociálním, až se z něj kvůli raketově rostoucím cenám stalo bydlení dostupné maximálně pro střední třídu) neví, pro koho přesně by mělo být určené, potom družstevní výstavbu limituje především nepochopení politiků, v čem konkrétně spočívá výhoda družstva.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru