Slovinský policista za tunelem Karavanky na rakouské hranici nesmlouvavě ukazuje na čáru, u které stojí. Znamená to: "Popojeďte ještě kousek." Nechce se mu udělat ani krok. Teprve pak přejde od gest ke slovům a vyžádá si doklady. Chvilku je prohlíží, vrátí je a mávnutím posílá auto dál. Slovinské hranice jsou jediné na trase z Česka do Chorvatska, kde místní důsledně kontrolují projíždějící vozy.

Na přechodu Pasjak na hranicích s Chorvatskem si pak policistka důležitě řekne i o papíry od auta.

Do tradičního cíle českých dovolenkářů zůstává cesta až na tyto kontroly volná. Češi je provádějí jen namátkově, stejně tak i Rakušané. Přítomnost hlídek u nich prozrazují jen odstavená policejní auta.

Přes Rakousko mohou Češi projíždět i bez jiných omezení a s komfortem známým z doby před příchodem koronavirové nákazy. Na dálnici se dá v klidu zastavit na oběd nebo kvůli tankování na benzince, problém není ani nocleh v hotelu. Pravidla, stanovená kvůli pandemii, jsou od konce června pryč. Ještě před týdnem přitom nařizovala průjezd Rakouskem bez zastávky a na hranicích se kvůli tomu kontroloval i stav nádrže. Některá ale zůstávají, i když ne ta na silnici. V Rakousku se dál vyžaduje nošení roušky v hromadné dopravě nebo v lékárnách.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru