Nedávno zavolal Jaroslavě Šorčíkové zprostředkovatel energetických služeb s tím, že dělá výběrové řízení na nejvýhodnějšího dodavatele a zjišťuje, kdo by měl zájem. "Řekla jsem si, že to zkusím, a když, tak si nevyberu," líčí Šorčíková. Souhlasila a podepsala plnou moc. "V tu chvíli jsem byla v háji. Za čtrnáct dní volali, že mi vybrali nejlevnějšího dodavatele energií, a poslali mi spoustu papírů, ve kterých se nešlo vyznat," sdělila Šorčíková. Dostala novou smlouvu, ze které už nedokázala odstoupit − pokud by i tak chtěla, musela by platit pokutu. Došlo jí, že naběhla takzvaným energetickým šmejdům.

Ochranu proti nim by měla poskytnout novela energetického zákona, kterou vypracovalo ministerstvo obchodu spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu. Tento druh obchodníků jsou lidé, kteří používají různé nemorální přesvědčovací metody, aby lidem vnutili smlouvu na elektřinu nebo plyn za nevýhodných podmínek. Často se přitom tváří, že je smlouva nezávazná. Na Českou obchodní inspekci se kvůli nim obrací až deset tisíc lidí ročně. "Buď se podvolí a přejdou k novému, třeba i dražšímu dodavateli, nebo zaplatí pokutu za porušení podmínek, což bývá kolem pěti tisíc za jedno odběrné místo," vysvětlil HN mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.