Na začátku června jsem na tomto místě zveřejnil tak temnou předpověď dopadů globálního oteplování, že ji moje žena nechtěla dočíst, a už vůbec ne sdílet. Nyní splácím dluh a popisuji, co s tím můžeme udělat.

Všechny současné návrhy se opírají o zjištění Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC), což je vůbec největší vědecký mezivládní orgán na světě. Jeho zpráva z roku 2014 shrnuje stav takto:

Klíčová je redukce skleníkových plynů. Pokud by jich lidstvo i nadále produkovalo tolik jako v posledních letech, oteplí se povrch zeměkoule průměrně o 2,6−4,8 °C do konce století, přičemž by hladiny moří stouply cca o 0,8 metru. Na pevnině by teploty vzrostly ještě víc. Pesimistický výhled očekává letní Arktidu bez ledu již v polovině tohoto století. Vysoké teploty by přinesly zásadní rizika pro lidstvo a přírodní systémy. Extrémní projevy počasí by přicházely často a s větší silou, což by ohrožovalo schopnost lidstva pěstovat potraviny, snížilo dostupnost vody a ekonomickou prosperitu. Změny by byly všudypřítomné a nevratné, řada druhů zvířat a rostlin by zmizela ze světa.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.