Digitalizace, sítě, komunikace − to jsou hesla, která nás lákají do skvělé budoucnosti, jež se bude odehrávat už jen v nulách a jedničkách. Ať se nám to líbí nebo ne, cesta je už vytyčena a svět (překvapivě i Česká republika) se po ní nezadržitelně řítí. Světlé zítřky ale mají i svou temnější stránku a tou je nebezpečí, které tento digitální svět představuje.

Kybernetické útoky už totiž nejsou jen nebezpečnou hrou jedinců, ale staly se regulérní zbraní států, které v ní našly způsob, jak škodit nejen bez obětí na životech, ale hlavně skrytě a zpovzdáli. Za většinou posledních podobných ataků tak podle náznaků tajných služeb stojí Rusko nebo Čína. Co s tím?

Ministerstvo obrany navrhuje, aby obranu země v digitálním světě dostalo na starost Vojenské zpravodajství, které by monitorovalo dění na sítích, předvídalo takové útoky a mohlo proti nim i aktivně zakročit. Problémem je ale obava některých poslanců a provozovatelů sítí ze zasahování do soukromí. Obrana se proto dušuje, že bude sbírat jen neadresná data a samotný obsah ji nebude zajímat (tedy v první fázi prověřování).

A tady jsme u neustále se opakujícího scénáře, kdy po tajných službách něco chceme a zároveň se bojíme moci, kterou jim tak dáme. Strach ze šmírování je sice oprávněný, ale jsme v situaci, kdy si prostě nějak vybrat musíme. Jaksi nemůžeme z koláče digitálního světa jen vybírat sladké ovoce a suchý okraj nechat. Přidělení tohoto úkolu armádě má svou logiku, jednak už v podstatě jde o svého druhu válku a roli také hraje velikost a síla této tajné služby. Ta má zázemí a také finance nutné nejen na technické vybavení, ale i na zaplacení nutných expertů.

V zájmu všech tak lze politikům, kteří se bojí o naše soukromí, vzkázat: děkujeme a snažte se prosadit co nejpřísnější kontrolu nové pravomoci našich špionů. A Metnarovu resortu zase připomenout slavný výrok komiksového scenáristy Stana Leea: "S velkou mocí přichází i velká odpovědnost."

Související
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru