Když se hackeři probourají do počítačových systémů nemocnic, mohou zásadně ohrozit zdraví pacientů. Nemusí tak ochromit jen běžný provoz, jako je vystavování receptů či dostupnost webových stránek − na počítačích závisí i stále více vyšetření a zákroků. Nedávné kyberútoky v Brně, Kosmonosech či Benešově odkryly, jak jsou zdejší zdravotnická zařízení snadno zranitelná. Průzkum HN mezi největšími nemocnicemi v zemi nyní navíc ukazuje, že většina z nich nesplňuje všechny zákonné požadavky, které by měly jejich počítačové sítě chránit před napadením zvenčí.

HN oslovily všech 16 nemocnic, které stát považuje za páteřní, a proto se už více než rok musí řídit zákonem o kybernetické bezpečnosti. Nemocnice ale přiznávají, že zavést mnohá technická opatření je pro ně nemožné.

"Neznám nemocnici, která by dneska byla se zákonem úplně v souladu," řekl náměstek pro IT ve Fakultní nemocnici Olomouc Antonín Hlavinka. Tři zařízení nechtěla dotazy komentovat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.