Většina firem pracuje na tom, aby se vyrovnaly s propadem byznysu, a státní exportní pojišťovnu EGAP čeká perné období. Zájem o její služby stoupl trojnásobně a vláda jí navíc dala novou roli: má při nápravách důsledků koronavirové krize exportérům ručit za úvěry až do výše 142 miliard korun. I když se rozjezd může zdát pomalý, podle generálního ředitele EGAP Jan Procházky budou firmy novou hotovost požadovat nejvíce na podzim. I tak ale záruky jedou. "Zatím jsme obdrželi 25 žádostí, z nichž jsme 11 schválili. V celkovém objemu jsme dosud schválili záruky za více než jednu a čtvrt miliardy, z toho polovinu v uplynulém týdnu," říká.

HN: Už dlouho se čeká, až EGAP rozjede záruky Covid Plus, přes něž chce stát podporovat exportéry. Kdy se dočkáme prvních úvěrů?

Příprava trvala nějakou dobu, musel se změnit zákon, který pak musel projít vládou, parlamentem, Senátem a musel ho podepsat prezident. A pak bylo ještě potřeba nařízení vlády, to zase schvalovala Evropská komise. Takže vše bylo hotové 5. května. Průběžně jsme museli překopat celý EGAP a rozdělit ho na dvě půlky. První, regulovaná stále dělá klasické pojištění exportu. A vznikla druhá, záruční, která není dozorována ČNB. To je úplně jiný byznys, má jiné principy.

HN: Od 5. května už uplynul více než měsíc a půl a dle statistik ČNB to vypadá, že jste dosud žádné neposkytli.

Zatím jsme obdrželi 25 žádostí, z nichž jsme jich 11 schválili. V celkovém objemu jsme dosud schválili záruky za více než jednu a čtvrt miliardy, z toho polovinu v uplynulém týdnu. Nejvyšší schválená záruka byla za 400 milionů korun. S tím, že ve zveřejněných statistikách ČNB zatím záruky nejsou vidět, nic nenaděláme. Systém funguje tak, že banka dá úvěr klientovi a pak na něj u nás získá záruku. Takže do statistik se dostane, až se začne úvěr čerpat. Třeba náš první schválený jednoletý úvěr bude dle informace z banky čerpán v půlce července.

HN: Kolik nakonec EGAP na záruky poskytne?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru