Paušální daň, kterou podle resortu financí podporuje 78 procent živnostníků a její navržená výše je přijatelná pro dvě třetiny z nich, prošla po letech dohadů schválením vlády. Takže existuje jistá pravděpodobnost, že začne platit od příštího roku. Připomeňme, že paušální daň má mít negativní dopad na rozpočet a že sám rozpočet v příštím roce má mít opět deficit minimálně půl bilionu korun. Přesto kdyby paušální daň nabízela to, co politici tvrdí, pořád by jako další minusová položka rozpočtu stála za to. Ani po změnách za to ale nestojí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Pavel Krištof 30.06.2020 13:30
Vážená paní Hrstková, celý Váš článek je mylný, protože jste zjevně nepochopila, co v předkládaném návrhu vláda myslí pod slovem příjem. Nemyslí jím zisk, který se zdaňuje, jak by se dalo dovodit z vašeho článku, ale právě jen příjem. Příjem proti kterému můžete za současné legislativy uplatnit buď skutečné nebo paušální výdaje. Daň i ostatní odvody se vypočítají až po odečtení těchto výdajů. Příklad: řemeslník má příjem na horní hranici tj. 800 000 Kč, pro zjednodušení uplatníme výdaje paušálem tedy 80% ( 640 000 Kč). Daň i odvody se počítají z rozdílu = 160 000 Kč. Vypočtená daň je 24 000 Kč. Sleva na dani na poplatníka činí 24 840 Kč, odvedená daň = 0 Kč, zdravotní a sociální zůstane na minimální sazbě. Tedy u všech odvodů vychází tato varianta stejně nebo lépe než nově navržená paušální daň. Pokud bychom uvažovali, že má řemeslník děti, tak mu stát podle počtu dětí vyplatí na daňových bonusech 15 204 až 60 300 Kč. O to v případě paušální daně také přijde. Tak kde jsou ty výhody ? Je to jen další marketingová bublina a Vy jste se na ni nechala chytit.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru