Nedávno navržený plán Evropské komise podpory členským zemím EU se v Česku setkal s negativní reakcí. Připomeňme, že plán má poskytnout pomoc členským státům EU v době vyvíjející se hospodářské krize, krize, která v Evropě nemá obdoby od propadu hospodářství v 30. letech minulého století. Evropská komise přišla s návrhem vytvoření společného finančního instrumentu ve výši 750 miliard eur (500 miliard darů, 250 miliard půjček). Smyslem je poskytnout pomoc při řešení hlubokých finančních a hospodářských potíží, které probíhající koronakrize dramaticky prohloubila. Tato pomoc členským zemím EU je teď v Češku kritizována; Alexandr Vondra ji dokonce odmítá a navrhuje premiéru Andreji Babišovi, aby ji vetoval.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 29.06.2020 12:49
Netvrdil bych, že jižní státy Unie mají vyšší životní úroveň. Při porovnání parity kupní síly jsme překonali Španělsko už loni, teď po koronaviru až budou kompletní data, tak se vůbec nebudu divit, když už budeme i před Itálií a nastejno s Francií.
Pavel Valchář 29.06.2020 09:10
V článku je jeden pohled, který může být správný, ale také nemusí, to podle mně nyní nikdo neví. Podle mého názoru ten největší problém je, že země EU a ECB neumí řešit hospodářské situace jinak, než dalším zadlužováním a to autor zcela pomíjí a klade důraz na to, jak je to pro nás výhodné.... Kde to ale skončí? Ví to někdo? Bude dluh 100-200% HDP normou? Jak to vše dopadne? Odepsáním dluhu nezodpovědných zemí? A co ty zodpovědné? To, že současný návrh je pro nás výhodný, neznamená, že je dobrý celkově a z hlediska budoucnosti. Komické začíná být, že peníze se nebudou již půjčovat, ale darovat a to zemím, kde je podstatně vyšší životní úroveň, než například v ČR. To je asi nějaká další úroveň cesty do pekel, protože zadlužování, tištění peněz a dnes již dokonce rozdávání peněz nikam jinam nevede.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru