Nedávno navržený plán Evropské komise podpory členským zemím EU se v Česku setkal s negativní reakcí. Připomeňme, že plán má poskytnout pomoc členským státům EU v době vyvíjející se hospodářské krize, krize, která v Evropě nemá obdoby od propadu hospodářství v 30. letech minulého století. Evropská komise přišla s návrhem vytvoření společného finančního instrumentu ve výši 750 miliard eur (500 miliard darů, 250 miliard půjček). Smyslem je poskytnout pomoc při řešení hlubokých finančních a hospodářských potíží, které probíhající koronakrize dramaticky prohloubila. Tato pomoc členským zemím EU je teď v Češku kritizována; Alexandr Vondra ji dokonce odmítá a navrhuje premiéru Andreji Babišovi, aby ji vetoval.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 29.06.2020 12:49
Netvrdil bych, že jižní státy Unie mají vyšší životní úroveň. Při porovnání parity kupní síly jsme překonali Španělsko už loni, teď po koronaviru až budou kompletní data, tak se vůbec nebudu divit, když už budeme i před Itálií a nastejno s Francií.
Pavel Valchář 29.06.2020 09:10
V článku je jeden pohled, který může být správný, ale také nemusí, to podle mně nyní nikdo neví. Podle mého názoru ten největší problém je, že země EU a ECB neumí řešit hospodářské situace jinak, než dalším zadlužováním a to autor zcela pomíjí a klade důraz na to, jak je to pro nás výhodné.... Kde to ale skončí? Ví to někdo? Bude dluh 100-200% HDP normou? Jak to vše dopadne? Odepsáním dluhu nezodpovědných zemí? A co ty zodpovědné? To, že současný návrh je pro nás výhodný, neznamená, že je dobrý celkově a z hlediska budoucnosti. Komické začíná být, že peníze se nebudou již půjčovat, ale darovat a to zemím, kde je podstatně vyšší životní úroveň, než například v ČR. To je asi nějaká další úroveň cesty do pekel, protože zadlužování, tištění peněz a dnes již dokonce rozdávání peněz nikam jinam nevede.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru