Česká debata o hnutí Black lives matter (na černých životech záleží), které se rozjelo v USA a Evropě po policejní vraždě George Floyda, je přinejmenším nešťastná. Převažují hlasy, které kampaň kritizují z nejrůznějších pozic. A těžko se přitom ubránit dojmu, že ve skutečnosti jde o to zakrýt náš vlastní problém s latentním rasismem.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Tester Tester 26.06.2020 15:29
Pokud je rasistické All lives matters nebo white lives matters, tak musí být ze syntaxe věty a logiky jasně rasistické i Black lives matters. Ono pokud žije bílý člověk v černošské komunitě, tak je ten rasismus minimálně srovnatelný (a jelikož bylo provedeno spousty dlouholetých vědeckých pokusů, např. Charles Murray and Richard J. Herrnstein first published The Bell Curve, které jasně dokazují že černý jsou míň intelegentní a víc agresivní, tak se bíly mezi černými musí bát o život mnohem víc, než je to obráceně).
jp.straka 25.06.2020 00:39
S názorem pana Honzejka v podstatných bodech souhlasím, přesto si dovolím drobnou oponenturu: Troufám si říct, že v článku zmiňovaný latentní rasismus často paradoxně posilují liberálně smýšlející lidé, kteří sami sice rasismus bytostně odmítají, ale některými svými výroky probouzejí u velké části společnosti oprávněnou frustraci. Příklady? 1) Redaktroka CNN se zeptala předsedkyně městské rady v Minneapolisu Lisy Bender, zda si uvědomuje, že v souvislosti s prošetřováním policejních násilností mohou výroky typu "odstavení policie" vyvolávat u některých lidí obavy, že nebude kam zavolat, až se jim někdo bude vloupávat do domu. Na to Lisa Bender odvětila, že si to uvědomuje, ale že tato obava pramení z pozice privilegia. 2) V podcastu ČRo Vinohradská 12 vysílaném dne 2.6.2020 si amerikanista Petr Boháček postekl, že Barack Obama nedotáhl policejní demilitarizaci do konce, proto si nadále mohou policisté v americe zadarmo (sic!) pořizovat ozbrojenou techniku, což je pro každého policejního šéfa lákavé, protože tím posiluje svoji moc. 3) Předseda německé strany zelených Robert Habeck prohlásil, že neexistuje nic jako rasa, ale jen lidé, a proto by se měla z německé ústavy vypustit psaáž o zákazu diskrimniace na základě rasy (protože "rasa" přece neexistuje). Lze se po prohlášeních tohoto typu divit, že lidé napříč populací začínají věřit manipulativním řečem o "kulturních válkách" a "trvalých změnách režimu"? Že naslouchají názorům Michala Půra, Vlastimila Vondrušky či Slušných lidí (těch s velkým "S")? Že ve volbách triumfují Trumpové, Johnsonové, LePenové, Babišové, Okamurové a Klausové mladší? Chce-li liberálně smýšlející část společnosti čelit rasismu (nejen tomu latentnímu) a vrůstajícím autoritářským tendencím, možná by se její přívrženci měli nejprve zamyslet, co je příčinou toho, že jejich názorům není určitou částí populace nasloucháno...
Zbyněk Petřík 24.06.2020 23:39
Zcela se přechází, že došlo k "ukradení protestu" a zdůrazňování jen jednoho - a troufám si říci v tomto případě vedlejšího - aspektu, tedy, že obětí byl muž černé pleti. To zdaleka nejzávažnější, že došlo k nenapravitelné, brutální a vědomé popravě člověka "rukou" muže zákona - bezdůvodně, bez soudu, během pár minut na ulici za prohlížení kolemjdoucích - to ve veřejném diskurzu téměř nezaznívá...
Petr Chl?dek 24.06.2020 13:43
Mě by zajímalo, jakou osobní zkušenost má kecal pan Honzejk v soužití s cikánskou komunitou. Ujišťuju vás, že po několika měsících, neřkuli týdnech by vás všechny ušlechtilé ideály opustily. Tak jako mě. Ono to není o barvě pleti, ale o tom jak se někteří "také lidé" chovají. A věřte mi, že na jejich životech mi pendrek záleží, stejně jako mi nezáleží na životě nějakého amerického recidivisty s bohatou trestní minulostí....
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru