Energetika i automobilový průmysl procházejí zásadním přerodem. Pandemie čínského koronaviru ho nyní ještě uspíšila. Během této dekády vyrostou po celé Evropě desítky nových továren na výrobu lithium-iontových baterií. Ty budou primárně určeny pro elektromobily a stacionární bateriová úložiště, jejichž využití v energetice i domácnostech se pomalu rozšiřuje.
Jednu z nových "baterkáren" staví v Horní Suché nedaleko Ostravy společnost Magna Energy Storage (MES). Budou se tam vyrábět patentované baterie společnosti HE3DA českého emigranta, vědce a vynálezce Jana Procházky. Procházka má za sebou dlouholetou kariéru v oblasti nanotechnologií v USA, kde pracoval mimo jiné pro firmu Altairnano, vyvíjející a vyrábějící li-ion baterie. S nasbíranými zkušenostmi se vrátil do Česka, kde od roku 2009 začal pracovat na vývoji vlastního, zcela nového typu li-ion baterií. O pět let později představil prototyp baterie o kapacitě jedné kilowatthodiny, který už měl pomalu nakročeno do výroby. Ta se ve zkušebním provozu v pražských Letňanech slavnostně rozběhla koncem roku 2016.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru