Co se to vlastně děje? Zažíváme snad nějakou pomníkovou renesanci naruby? Pomníky dlouho zapomenuté náhle "ožívají" a stávají se znovu výsostným objektem veřejného zájmu.
Podobou onoho zájmu je ovšem odmítnutí, ve své radikální ikonoklastické formě přímo fyzická likvidace. Spojenými státy se valí vlna poškozování a ničení pomníků spjatých s dějinami Konfederace (amerického Jihu) pod hesly odmítajícími rasismus a otrokářství.
Otrokářství je přitom důsledkem kolonialismu, takže ušetřen není ani Kryštof Kolumbus, protože nebýt prý jeho, nenastala by ani koloniální expanze na americký kontinent. A demonstrace se přenášejí do Evropy: v Bristolu končí potupně ve vlnách řeky Avony místní rodák, obchodník s otroky, ale současně bristolský filantrop Edward Colston, který žil v 17. století. V Belgii opět oživla již několik let probíhající debata o mimořádně krutém režimu v Belgickém Kongu (dnešní Zair) a odpovědnosti krále Leopolda II., vedoucí k odmítání jeho pomníků. A to není zdaleka všechno.
Veřejnou debatu v Česku rozproudil před několika dny případ posprejování pomníku Winstona Churchilla. Velká červená písmena BYL RASISTA a BLACK LIVES MATTER leckoho překvapila (přiznám, že i mě). Vždyť angloamerické hnutí, jež bojuje pod tímto heslem, se zdálo být nekonečně daleko. Ponechme stranou, do jaké míry relevantní společenský hlas autor nápisu reprezentoval, a pojďme se zamyslet nad smyslem a funkcí Churchillova pomníku, který existuje v několika replikách na různých místech ve světě. Můžeme tedy srovnávat.
Nešťastný Churchill
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru