Poslanecká sněmovna se ve čtvrtek mimořádně sešla kvůli suchu. Opoziční poslanci jednání svolali i přesto, že už týdny denně prší a v řadě míst v zemi se voda po víkendových bouřkách dokonce vylila ze břehů potoků i řek. Jenže stav lesů, půdy, řady toků i podzemních vod ukazuje, že v Česku voda chybí už šestým rokem a pár deštivých týdnů na tom nic nezmění.

Chyba totiž není v množství vody, které do české krajiny ročně z oblak naprší, ale v tom, jak nyní naše lesy, pole, louky a vodoteče vypadají. Jednoduchý recept, který by zemi pomohl suchu čelit, spočívající například ve stavbě přehrad, přitom neexistuje. Stejně jako roky podvyživený člověk nepřibere ze suchého krajíce chleba, nepomůže ani Česku žádné jednostranné opatření. Jedině jejich vzájemně dobře provázaný soubor, který promění krajinu, ale i města a vesnice včetně domů a prostranství tak, aby dokázaly vodu lépe zadržet.

První na řadě musí být zemědělství. Žádný český obor nepotřebuje tak naléhavě změnu. Zejména systém rozdělování dotací. Peníze z Evropské unie pomohly našim agropodnikům i menším farmám k prosperitě. Jenže příspěvky z Bruselu, ale i z českého rozpočtu umožňují pokračovat v hospodaření, které ničí půdu i vodu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru