Nejdřív jsme nemohli svobodně dýchat kvůli rouškám, nyní, když jsme si roušky sundali, místo toho, abychom se volně nadechli a křičeli do světa, že se do ulic vrátil život, že "mohu dýchat!", jsme zjistili, že pocit nemožnosti se volně nadechnout má podstatná část americké populace.

Slova "I cannot breathe", tedy nemohu dýchat, se stala sloganem hnutí Black Lives Matter. Tato slova George Floyda, umírajícího pod zakleknutím amerického policisty, vyjadřují tísnivý pocit dušení, nemožnosti se nadechnout vzduchu kolem, nemožnosti volně, svobodně ­dýchat.

Útlak zde znázorňuje opresivní složka policie, symbol řádu a pevné společenské hierarchie (protože zákon je věc, na které jsme se pevně dohodli), která klečí na bezbranném černochovi. Celý obraz se stal symbolem společenského útlaku od "bílého muže", který cítí menšiny. Toto trestuhodné zabití se stalo rozbuškou něčeho, co zřejmě muselo pod povrchem doutnat dlouho. Nyní slyšíme naplno obvinění samotných Američanů, že je Amerika systematicky rasistická. "Ulice" říká systému Black Lives Matter nikoli proto, že na jiných životech nezáleží, ale právě proto, že má pocit, že na životech černochů nezáleží tolik, kolik by mělo. A určitě to tak bohužel platilo v minulosti.

Obvinění z rasismu je v dnešní době možná jednou z nejsilnějších urážek. I samotní rasisté se za svůj rasismus stydí, proto jejich věty často začínají oním známým "já teda nejsem rasista, ale". A hnutí Black Lives Matter, se kterým sympatizuje podle průzkumu většina americké společnosti, právě z rasismu obviňuje celé slavné a milované Spojené státy americké. Kazatel národům a světlo na kopci (jak se Američané vnímají) má problém.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru