Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert.

Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování. Pro hlasovala velká většina zástupců největších parlamentních frakcí včetně liberálů, do nichž patří poslanci zvolení za Babišovo hnutí ANO.

Rezoluci podpořila i většina z 21 českých poslanců od členů lidovecké frakce přes piráty po konzervativce z ODS. Proti se vyslovila pětice zákonodárců zvolených za ANO, pouze poslankyně Radka Maxová se zdržela hlasování. Usnesení odmítli také dva politici SPD Ivan David a Hynek Blaško, kteří byli proti jako jediní zástupci nacionalistické frakce. Komunistická poslankyně Kateřina Konečná, jejíž strana v Česku podporuje Babišovu vládu, se zdržela hlasování.

Babiš veškerou kritiku odmítá. Rezoluci Evropského parlamentu opakovaně označil za součást politického boje proti němu.

510 poslanců

hlasovalo pro usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra. Proti jich bylo 53.

Návrh rezoluce připravila spolu s dalšími europoslanci Němka Monika Hohlmeierová, předsedkyně kontrolního výboru Evropského parlamentu. "Nikdo si nemůže vybírat svá pravidla," řekla před pátečním hlasováním. Česko podle ní budí dojem, že pro něj neplatí část unijního finančního nařízení o střetech zájmů. To přijaly všechny státy unie včetně Česka a mají povinnost se jím řídit. Podle Hohlmeierové musí komise zrychlit kontrolu dodržování těchto pravidel, aby vysoce postavení politici už nemohli neoprávněně těžit ze své pozice.

Poslanci v textu rovněž přivítali obnovení Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. O tom rozhodl v prosinci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman poté, co jej dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil.

"Celá Evropa chápe, že Babiš je ve střetu zájmů. Agrofert ovládá a bere do své kapsy miliardové dotace, na které nemá nárok. Jen naše vláda mlží, zdržuje, a dokonce otevřeně lže, že to tak není," uvedl ředitel Transparency International David Ondráčka. "Babiš tím okrádá ostatní farmáře a další oprávněné žadatele, kteří kvůli němu přichází o peníze," dodal.

Kontrolní výbor Evropského parlamentu podnikl v únoru cestu do Česka, během níž podle Hohlmeierové jeho členové zjistili, že české úřady neumějí střety zájmů politiků efektivně kontrolovat. Česká pravidla se podle ní liší od standardu v jiných zemích, protože jsou v nich rozhodující čestná prohlášení politiků, jež úřady neprověřují. Babiš a zástupci českých ministerstev namítali, že europoslanci do Česka přijeli už s hotovým názorem a o český postoj se ve skutečnosti nezajímali.

Babiš v souvislosti s misí označil její šéfku Moniku Hohlmeierovou za pomatenou a české členy Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce. Poslanci v textu rezoluce "rázně odsuzují užití urážlivých výrazů" od Babiše a označují za nepřijatelné, že europoslanci kvůli své práci dostávají výhrůžky.

Usnesení Evropského parlamentu není právně závazné. Předsedkyně kontrolního výboru europarlamentu Hohlmeierová ho obhajuje s tím, že je povinností poslanců upozornit na nesprávné nakládání s prostředky daňových poplatníků.

Ohradil se i koncern Agrofert, který uvedl, že ho usnesení překvapilo. "Ačkoli bylo předem připraveno, nikdo nás nepožádal o stanovisko," napsala firma v prohlášení. Společnost podle něj nikdo nekontaktoval ani v době mise rozpočtového výboru EP do České republiky. "Kdyby k setkání došlo a kdybychom mohli na otázky zástupců Evropského parlamentu odpovědět, jsme hluboce přesvědčeni, že by k přijetí takového usnesení nemohlo dojít," uvedl Agrofert. "Jednalo se o nás bez nás, což považujeme za skandální a z hlediska fungování evropského společenství za bezprecedentní," uvádí prohlášení.

Podle Agrofertu se "nelze ubránit dojmu, že se poslanci Evropského parlamentu nechali zneužít a zatáhnout k útoku na jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice". Neexistuje podle něj nic, co by dokazovalo střet zájmů. Uvádí, že při čerpání dotací vždy postupuje podle zákonů.

Auditoři Evropské komise ve své loňské zprávě konstatovali, že Babiš ve střetu zájmů skutečně je. Auditní procedura ale ještě definitivně neskončila. Česko s jejími závěry nesouhlasí. Europoslanci za Babišovo hnutí ANO vyzývali, aby europarlament nejprve počkal na definitivní závěry tohoto auditního řízení a sám do sporu prostřednictvím vlastního usnesení nevstupoval. Hohlmeierová to odmítla. "Auditní procedury jsou velmi dlouhé, po auditní zprávě následují otázky, odpovědi, další otázky a odpovědi. My chceme systém, který v reálném čase ukáže, které společnosti komu patří a kdo dostává evropské peníze," prohlásila.

V pátek přijatou rezoluci ostře zkritizovali europoslanci hnutí Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. V prohlášení citovaném agenturou MTI jej označili za "tvrdý útok" na nezávislost českých úřadů. Orbánův způsob vládnutí je přitom většinou europoslanců kritizován jako autoritativní a unijní instituce kvůli němu vedou proti Maďarsku řízení pro možné porušování evropských hodnot.

Předloni v prosinci poslanci schválili podobné usnesení, které vyzvalo EK k zastavení dotací pro Agrofert do doby, než bude otázka Babišova možného střetu zájmů objasněna. Podpora páteční rezoluce je však větší. Pro tehdy hlasovalo 434 politiků, proti bylo 64 a hlasování se zdrželo 47 členů EP.