Blíží se konec školního roku, jaký tuzemské školy ještě nezažily. V polovině března musely kvůli šířící se pandemii všechny povinně zavřít a žáky začít vzdělávat na dálku. Jejich návrat byl velmi pozvolný. Po dvou měsících se vrátili žáci posledních ročníků kvůli přípravě na přijímačky a maturity. Následovaly děti z prvních, později i druhých stupňů a středoškoláci. Ty, které neměly zájem, se vracet už nemusely − povinnou docházku pro tento školní rok ministerstvo zrušilo. Krize podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) ukázala větší potřebu slovního hodnocení i vzdělávání na dálku. V budoucnosti by se podle něj možná mohla distanční výuka i uzákonit.

HN: Návrat dětí do škol doprovázela velká hygienická opatření. Nenapadlo vás, že by bylo jednodušší nechat je zavřené?

Jednodušší by to pravděpodobně bylo. Ale nebylo by to správné.

HN: Děti se ale mohly vrátit jen na pár týdnů. Mělo to skutečně smysl?

Jsem bytostně přesvědčen, že ano. Nejsilnějším pocitem z končící krize pro mě bylo datum 25. května, kdy jsem vedl své dcery do školy. Přestože nešly do své třídy ani ke své učitelce, nesmírně se tam těšily a pořád je to tam baví. Zároveň jsem viděl učitele, kteří se těšili na žáky a na to, že se vše vrací do normálu. Stejný zážitek měli i moji spolupracovníci z ministerstva a obdobně to vypadalo i na dalších školách. Ředitelé mají velmi dobrý dojem z návratu dětí do škol.

Zbytečné to tedy určitě nebylo, už jenom pro ten neopakovatelný pocit potkání se ve škole.

HN: Školy podle vás byly otevřeny hlavně kvůli socializaci. Nestačilo by, kdyby se děti potkávaly mimo ně?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru