Už za dvacet let by mohly větrníky pokrývat čtvrtinu spotřeby elektřiny v Česku. V případě velkého zájmu by zvládly veškerou poptávku. Potenciál větrné energie v Česku mapovala včera zveřejněná studie připravená Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Její vypracování si zadala Česká společnost pro větrnou energii a Komora obnovitelných zdrojů energie.
Studie dokazuje, že nedostatek větru není v Česku problém. "Největší překážkou je chybějící podpora ze strany státu. Obnovitelné zdroje jsou stále považovány za jakýsi doplněk, hobby, jehož rozvoj po nás chce Brusel," říká Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii, která sdružuje provozovatele větrných elektráren.
Ti nyní v Česku zajišťují méně než jedno procento elektřiny. A vládní plán na rozvoj obnovitelných zdrojů počítá s 2,9 procenta v roce 2030. "Přitom podmínky máme velmi podobné, jako jsou v jižní polovině Německa, když porovnáme větrnost i charakter krajiny. Přesto u nás nevyužíváme větrné elektrárny ani z desetiny jako tam," uvádí David Hanslian z Ústavu fyziky atmosféry, který studii zpracoval.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...