Už za dvacet let by mohly větrníky pokrývat čtvrtinu spotřeby elektřiny v Česku. V případě velkého zájmu by zvládly veškerou poptávku. Potenciál větrné energie v Česku mapovala včera zveřejněná studie připravená Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Její vypracování si zadala Česká společnost pro větrnou energii a Komora obnovitelných zdrojů energie.

Studie dokazuje, že nedostatek větru není v Česku problém. "Největší překážkou je chybějící podpora ze strany státu. Obnovitelné zdroje jsou stále považovány za jakýsi doplněk, hobby, jehož rozvoj po nás chce Brusel," říká Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii, která sdružuje provozovatele větrných elektráren.

Ti nyní v Česku zajišťují méně než jedno procento elektřiny. A vládní plán na rozvoj obnovitelných zdrojů počítá s 2,9 procenta v roce 2030. "Přitom podmínky máme velmi podobné, jako jsou v jižní polovině Německa, když porovnáme větrnost i charakter krajiny. Přesto u nás nevyužíváme větrné elektrárny ani z desetiny jako tam," uvádí David Hanslian z Ústavu fyziky atmosféry, který studii zpracoval.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.