Zahraničních státníků na návštěvu Tchaj-wanu jezdí velmi málo. Důvodem je obava, že by taková návštěva rozhněvala Čínu, která ostrovní demokracii považuje za svoji provincii. I proto Tchaj-wan uznává jako stát jen 14 zemí, ale desítky dalších s ním udržují neoficiální vztahy podobně jako Česko.

Proto je návštěva předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila, ohlášená na přelom srpna a září, pro Tchajwance velkou událostí. Potvrzují to i místní experti.

"Šéf naší nadace You Si-kun je zároveň předsedou parlamentu. Podle něj návštěva znamená prohloubení spojenectví sdílených hodnot a nový začátek pro diplomacii tchajwanského parlamentu," říká opatrně v rozhovoru pro HN Ketty W. Chenová, zástupkyně šéfa Tchajwanské nadace pro demokracii. Jde o vládní think-tank, který podporuje demokracii doma i v zahraničí.

Chenová je de facto vládní úřednice nominovaná do nadace přímo tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, které Chenová pomáhala v loňské volební kampani. A byl to právě šéf Chenové You Si-kun, kdo poslal Miloši Vystrčilovi 3. června oficiálně pozvánku k návštěvě Tchaj-wanu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.