Zahraničních státníků na návštěvu Tchaj-wanu jezdí velmi málo. Důvodem je obava, že by taková návštěva rozhněvala Čínu, která ostrovní demokracii považuje za svoji provincii. I proto Tchaj-wan uznává jako stát jen 14 zemí, ale desítky dalších s ním udržují neoficiální vztahy podobně jako Česko.
Proto je návštěva předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila, ohlášená na přelom srpna a září, pro Tchajwance velkou událostí. Potvrzují to i místní experti.
"Šéf naší nadace You Si-kun je zároveň předsedou parlamentu. Podle něj návštěva znamená prohloubení spojenectví sdílených hodnot a nový začátek pro diplomacii tchajwanského parlamentu," říká opatrně v rozhovoru pro HN Ketty W. Chenová, zástupkyně šéfa Tchajwanské nadace pro demokracii. Jde o vládní think-tank, který podporuje demokracii doma i v zahraničí.
Chenová je de facto vládní úřednice nominovaná do nadace přímo tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, které Chenová pomáhala v loňské volební kampani. A byl to právě šéf Chenové You Si-kun, kdo poslal Miloši Vystrčilovi 3. června oficiálně pozvánku k návštěvě Tchaj-wanu.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...