Uprostřed lesa stojí malá dřevěná ohrada, která na první pohled upoutá pozornost. V lese něco takového člověk běžně nevidí, připomíná to výběh pro kozy nebo pro slepice. Jenže žádné zvíře v ní nežije. Naopak. Tahle ohrada je tu právě proto, aby se dovnitř zvířata nedostala. Hlavně ne srny, které s oblibou okusují lístky mladých, pár centimetrů vysokých dubů, javorů či buků. A to tak vehementně, že lehce zdecimují celý porost.

"Vidíte? V té ohradě se mladým listnatým stromkům daří, protože na ně zvěř nemůže. Ale tady ten mladý doubek, který roste mimo? Vsadím se, že za rok ho tu už nenajdete," říká Zdeněk Macháček, ředitel Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy, který patří České zemědělské univerzitě v Praze, a ukazuje přitom na malý, čerstvě vyklíčený stromek v zemi.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.