Krajina v Česku se dostala do paradoxní situace: už od středověku se systematicky odvodňuje, aby se na ní pohodlně hospodařilo, voda se svádí pod zem a posílá pryč. Teď, když se otepluje klima a plodiny začínají schnout, stát honem řeší, jak do přírody vodu zase dostat. Staré drenáže jsou však v zemi pořád a fungují naplno. Přírodovědec a expert na vodu v krajině Jakub Hruška říká, že kdyby se významná část těchto odvodnění vykopala, proti suchu by to hodně pomohlo. "Jenže do toho se nikomu nechce. Stát radši bude stavět přehrady," upozorňuje Hruška.

HN: Rozhovor probíhá v době, kdy celý minulý týden propršel. Znamená to, že problém se suchem v Česku je zažehnán?

Znamená to, že je zažehnán problém s nedostatkem vody pro letošní úrodu. Květnový déšť byl přesně tím, co vegetace na polích potřebuje. Akorát se pěkně navlhčila horní vrstva půdy, ve které mají obilí a další plodiny kořeny. Takže letošní úroda bude průměrná, možná mírně podprůměrná, ale rozhodně to nebude žádný velký malér. Samozřejmě tento déšť nezachrání podzemní vody, kterých posledních pět let ubývá. Tam ta trocha srážek, které jsme viděli, neprosákne. Nezachrání to ani povrchové toky, například řeky a potoky, které mají velmi podprůměrné průtoky. Takže úrodu to zachrání, ale zbytku to příliš nepomůže, protože na to toho deště bylo příliš málo.

HN: Co může člověk udělat ve svém každodenním životě, aby přispíval ke zmírnění sucha?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.