Kolega Jan Petránek, který nebyl žádný rusofob, o vztahu dvou sousedících jaderných velmocí řekl, že Číňané pokládají Rusy za své sluhy. Co si v Pekingu myslí o desetimilionovém Česku, lze na základě této paralely dovodit. Pokud neplatí obdoba ošklivého pražáckého vtipu o Brnu − totiž že vůbec nic.

Bez ironie řečeno, země rozměru a váhy Číny posuzuje své partnery podle užitečnosti a síly a v obchodních vztazích vyjednává s každým až do krajnosti, jak si osobně vyzkoušel v roce 2014 ruský prezident na strategickém plynovém kontraktu Síla Sibiře. Neboli jedna věc je partnerství a druhá peníze. Kdo si slibuje, že ústupky či vstřícná gesta přinesou zisky, se jich potom nemusí dopočítat, což se ukazuje i v Česku.

Čína se za druhého mandátu prezidenta Si Ťin-pchinga chová mnohem asertivněji. Otázka je, jak dlouho se taková sólojízda dá provozovat, když její velvyslanci udílejí nevyžádané rady nejen v Praze, ale třeba i ve Švédsku. Tam se ambasador Kuej Cchung-jou o hostitelské zemi vyjadřoval urážlivě jako o boxerovi lehké váhy ne proto, že by tamější ministryně kultury vyjela na Tchaj-wan, ale jen proto, že dorazila na udělení ceny za svobodu tisku hongkongskému vydavateli vězněnému v Číně. Na čerstvě ohlášeném odkladu zářijového summitu Evropská unie − Čína, který mělo hostit pragmatické, na byznys orientované Německo, je vidět, že otázku, jaký postup volit vůči Pekingu, zvažují také v Berlíně.

Postup Číny totiž vychází z názoru, že ona je tím, kdo si může vybírat. Rozdíly jsou snad v přístupu k zemím, odkud se dají třeba kupovat cenné technologie či suroviny nebo které představují důležité odbytiště pro čínský export. A i tam je namístě ostražitost. Když tanzanský prezident John Magufuli vysvětloval, proč by rád zrušil smlouvu v hodnotě 10 miliard dolarů na výstavbu přístavu Bagamoyo, prohlásil, že podmínky, k nimž se uvázal jeho předchůdce, mohl podepsat leda opilec.

Související
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru