V uplynulých měsících se inflace vydala k poklesu. Platí to jak o české ekonomice − data za květen nevyjímaje −, tak obecně napříč Evropou. Na hospodářskou aktivitu včetně chování spotřebitelů dopadly restrikce spojené s bojem proti koronaviru. Postupné otevírání obchodů a služeb je ve znamení slev s tím, jak se zákazníci vracejí jen pozvolna.

To se projevuje v poklesu takzvané jádrové inflace, jež reflektuje vývoj cenových tlaků spojených s poptávkou. Dopady pandemie byly navíc doplněny kolapsem cen ropy, jenž vedl k poklesu cen pohonných hmot. Ukazatele inflace spadly až na několikaletá minima. Jakkoliv u pohonných hmot nebude další vývoj až tak přímočarý, neboť ropa se vydala k růstu, jádrová inflace by měla klesat i v dalších čtvrtletích.

Inflace se zdá být doznívajícím reliktem minulosti. Centrální banky uvolňují měnové podmínky, jak nejvíce mohou, což je vzhledem k bezprecedentnímu propadu ekonomické aktivity pochopitelné. Podobně ze strany vlád a nadnárodních institucí pokračuje tok zpráv na téma stimulů, jež mají ekonomiku oživit. Úsilí je enormní i při srovnání s velkou finanční krizí, tedy s reakcí v letech 2008 a 2009. Investiční rozhodování pro nejbližší měsíce se nyní obvykle zakládá na předpokladu postupného rozjezdu globální ekonomiky a debatuje rizika, jež mohou představovat komplikace na straně pandemie, to vše při nízké inflaci.

Pokud ale měnové a rozpočtové impulzy přinesou své plody, začnou bujet také cenové tlaky. Aspoň tak praví standardní ekonomie a tyto poučky by měly platit i do budoucna. Úrokové sazby by se následně vydaly nahoru, což by mělo vliv nejen na dluhopisové trhy, ale například i na zisky bank. Při úvahách o chování finančních trhů v horizontu delším než dva roky by měl mít předpoklad vyšší inflace své relevantní místo.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru