Euro, naše budoucnost v Evropské unii, kondice české ekonomiky a zdejších firem v postcovidové době, vládní pomoc byznysu… Radka Špicara jste v posledních týdnech a měsících slyšeli mluvit k většině z těchto témat. Coby viceprezident Svazu průmyslu a dopravy to má tak nějak v popisu práce.

Zaškatulkovat si třiačtyřicetiletého ekonoma jako další mluvící hlavu v kravatě a obleku by ovšem byla chyba. A to nejen kvůli tomu, že ho můžete mnohem častěji potkat bez vázanky než s ní. Má za sebou mimořádně inspirativní příběh – ještě na přelomu milénia, tedy dávno před tím, než se studium v zahraničí stalo relativně všední věcí, odjel na univerzitu do Británie. A ne na ledajakou, dostal se na Trinity College v Cambridgi a stal se tak jedním z prvních Čechů mladé generace, kteří slavnou a prestižní školu absolvovali.

Jak ale vypráví v podcastu Poprvé, nebyl to výsledek ambic, ty prý v podstatě postrádá. "Já se nikdy nikam necpal, příležitosti si mě vždycky našly," říká s tím, že zkušenost z Anglie a z USA, kde také studoval, byla pro jeho život naprosto určující. "Hodně nám opakovali, ať se víc než od profesorů učíme od spolužáků," dodává.

V podcastu hovoří také o tom, jak mu mnohokrát pomohlo štěstí a náhoda, že ho v Cambridgi dokonce vozili taxíkem do školy, proč se drží hesla, které mu řekl Karel Schwarzenberg, nebo jaké to bylo stát se historicky nejmladším náměstkem člena vlády nebo vysokým manažerem Škody Auto, když mu nebylo ani třicet let.

Epizoda s Radkem Špicarem je druhá v pořadí. Prvním hostem podcastové série Poprvé byl zakladatel e-shopu Kasa.cz a on-line lékárny Pilulka.cz Petr Kasa.

Podcast Poprvé je k dispozici také na Spotify a v Apple Podcasts.