Politici se už několik let, zatím neúspěšně, zabývají změnou exekučního řádu. Jeho současná podoba, která umožňuje volnou soutěž mezi exekutory o dlužníky, se podle mnoha expertů přežila a je jednou z příčin, proč jsou v Česku v dluhové pasti statisíce lidí. Zákon vedl podle kritiků k velké dravosti exekutorů a tím i vyššímu počtu exekucí, než bylo nutné. Například na každou z několika jízd jediného černého pasažéra byla běžně nařízena zvláštní exekuce, včetně nákladů.

Ve středu bude novelu exekučního řádu posuzovat vlivný ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny. Spor je hlavně o takzvanou teritorialitu, tedy územní příslušnosti exekutorů. Ta by spočívala v tom, že exekutora by jmenoval soud podle kraje, ve kterém má dlužník trvalé bydliště. Tato úprava by volný trh exekucí zrušila. Exekutor by tak netrávil čas sháněním zakázek a nedostával by se do ekonomické závislosti na věřitelích. Dlužníci by zase ušetřili na nižších nákladech exekučního řízení a faktu, že by všechny jejich dluhy vymáhal jediný exekutor.

Dnes si věřitel vybírá exekutora a ten pak požádá soud, aby ho případem pověřil. V případě přijetí územní příslušnosti by věřitel dal dlužníka k soudu a ten by určil exekutora, který by byl v daném kraji pro přijetí dalšího případu na řadě. Pokud by dlužník už nějakou exekuci měl, tu další by vyřizoval ten samý exekutor.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.