Vzdělání na dálku se prosadí, už nyní by se mělo zkoušet i mimo krizi. Model dva nebo tři dny ve škole a zbytek doma má budoucnost, říká Ondřej Šteffl. Školství se nesmí bát novinek, jedním z kroků by mělo být se zrušením státní maturity dát školám volnost. Změna je trvalý stav společnosti a školství nesmí zůstat pozadu, říká původce fenoménu Scio.

HN: Jak české školství zvládlo krizi?

Hlavní výsledek je, že ve všem se prohloubily rozdíly. Některé školy a někteří učitelé to zvládali skvěle, ale na druhou stranu jsou školy a učitelé, kteří nedělali a nedělají skoro nic. Ukázalo se, že někteří ředitelé, když je někdo "nevodí za ručičku", nejsou schopni ani zorganizovat se svým pedagogickým sborem distanční výuku.

Ale kontrasty vzrostly i mezi rodiči a mezi dětmi.

Pro některé děti to byla úžasná příležitost a ze škol byly slyšet překvapené hlasy: "To bychom vůbec neřekli, že tenhle kluk bude umět takové věci!" Ale na druhou stranu tu máme děti, které jsou z on-line výuky opravdu nešťastné. Na všech úrovních tak byli lidé, kteří to zvládli dobře či skvěle, spoustu se toho naučili, i ti, kteří byli zcela nepřipravení, nebo dokonce nešťastní či neochotní se změně přizpůsobit.

HN: Podle zákona by měly mít všechny děti nárok na srovnatelné vzdělání aspoň na základní úrovni. To se evidentně nedělo. Co je důvodem, že někde to fungovalo, a někde ne?

S odvoláváním se na zákony bych byl opatrný. Dva měsíce totiž probíhala výuka zcela mimo zákon. O on-line výuce se nikde nepíše, a teď dokonce máme na prvním stupni nepovinnou školní docházku. Ústava píše jen o povinné. Do budoucna je nezbytná úprava, aby byla distanční výuka na základní škole podle zákona možná.

HN: Ale jak je to možné, že byly mezi školami takové rozdíly?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.