Předseda Senátu Miloš Vystrčil v úterý oznámil, že se vydá na cestu na Tchaj­-wan (rozhovor vznikl předtím, než tak na tiskové konferenci učinil - pozn. red.). Původně ji plánoval jeho předchůdce, nedávno zesnulý Jaroslav Kubera. Proti tomu se ohradila Čína výhružným dopisem s popsanými možnými důsledky pro českou ekonomiku. Čína považuje ostrov za vzpurnou provincii, která by měla patřit pod její nadvládu. Statisíce lidí v pondělí na sociálních sítích zhlédly video, na kterém Vystrčil zdůvodňuje cestu v nedělní televizní debatě Otázky Václava Moravce. "Pro zemi, která má fungovat, je zásadní sebevědomí, hrdost, svébytnost, nezávislost, demokracie," argumentoval předseda Senátu, proč se nenechal zastrašit výhrůžkami čínského velvyslanectví, které se snaží cestě zabránit. Přesto Vystrčil ještě v pondělí v rozhovoru pro HN tajil, zdali se na východ skutečně vydá.

HN: Z vašeho zdůvodnění, proč se vydat na Tchaj­-wan, se stal hit internetu. Sehrála tato reakce lidí svou roli ve vašem konečném rozhodování?

Je to jeden z dalších faktorů, který ve finálním rozhodnutí hraje roli. Navíc až budu oznamovat, zda pojedu na Tchaj-wan či nikoliv, neřeknu jenom ano či ne. Sdělím i další věci, které s tím souvisí, a považuji za slušné vysvětlit důvody, jak jsem se rozhodl a proč jsem se tak rozhodl.

HN: V okamžiku, kdy děláme tento rozhovor, zbývají jen hodiny do vašeho sdělení, zda se na Tchaj­-wan vydáte. Zaznamenal jste ještě na poslední chvíli tlak z čínské strany nebo z ministerstva zahraničí, abyste od cesty ustoupil?

Ze strany čínské ambasády jsem nic dalšího nezaznamenal. Vztahy s ministrem Tomášem Petříčkem jsou korektní, zahraniční věci jsme spolu schopní normálně konzultovat. Zastává dlouhodobě stejné stanovisko, že nemůže zasahovat do zahraniční politiky Senátu, ale že mi cestu nemůže doporučit.

HN: Takže jste se cestě neshodli?

Původně jsem navrhoval na schůzce čtyř největších ústavních činitelů, což byli prezident Miloš Zeman, předseda sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš a já, že by bylo dobré dát prohlášení Čínské lidové republice. Chtěl jsem jim po výhružném dopisu dát na vědomí, že jejich velvyslanec v Česku nepracuje dobře a že by bylo vhodné ho vyměnit. Až potom jsem se o tom ještě bavil s panem prezidentem a ministrem zahraničí. Ten mi sdělil, že považuje celou věc za vyřešenou a že by nebylo správné vyzvat čínskou stranu k výměně zaměstnance na ambasádě.

Související

HN: A co reakce velkých exportérů? Sdílejí firmy obavy prezidenta či hnutí ANO, že jim cesta ekonomicky uškodí? Nebo vám vyjadřují podporu?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.