Záchranný program Antivirus se přelévá do další fáze. Dosud ministerstvo práce a sociálních věcí zpětně přispívalo 80 procent náhrady mzdy firmám, které musely kvůli koronaviru zavřít nebo měly zaměstnance v karanténě. Při omezení výroby kvůli chybějícím pracovníkům, surovinám nebo poptávce stát přispívá 60 procent. Nyní chce ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) odpustit malým a středním firmám na tři měsíce sociální odvody. Podmínkou je, aby udržely 90 procent zaměstnanců i objemu mezd. "Jsou to ty nejzranitelnější. Budou to mít nejtěžší," vysvětluje ministryně.

HN: Květnová míra nezaměstnanosti je 3,6 procenta. Do konce roku někteří odborníci odhadují nárůst až na 10 procent. Jak to vidíte vy?

Říkám úplně upřímně, že v tuhle chvíli to nikdo neví. Je tam tolik faktorů, že je to prostě složité. Ta čísla vycházejí z predikcí ekonomů, ať už z vládního NERV, nebo ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu. Mluví až o deseti procentech na podzim. Kolegové tady na MPSV na základě vývoje a zkušeností z minulosti hovoří o sedmi procentech. Připravujeme se na černý scénář, mým cílem ale je, aby nenastal.

HN: Veškeré podpůrné programy, se kterými vaše ministerstvo přišlo, mají za cíl, aby nezaměstnanost nerostla příliš. Od čeho si slibujete největší efekt?

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru