Záchranný program Antivirus se přelévá do další fáze. Dosud ministerstvo práce a sociálních věcí zpětně přispívalo 80 procent náhrady mzdy firmám, které musely kvůli koronaviru zavřít nebo měly zaměstnance v karanténě. Při omezení výroby kvůli chybějícím pracovníkům, surovinám nebo poptávce stát přispívá 60 procent. Nyní chce ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) odpustit malým a středním firmám na tři měsíce sociální odvody. Podmínkou je, aby udržely 90 procent zaměstnanců i objemu mezd. "Jsou to ty nejzranitelnější. Budou to mít nejtěžší," vysvětluje ministryně.
HN: Květnová míra nezaměstnanosti je 3,6 procenta. Do konce roku někteří odborníci odhadují nárůst až na 10 procent. Jak to vidíte vy?
Říkám úplně upřímně, že v tuhle chvíli to nikdo neví. Je tam tolik faktorů, že je to prostě složité. Ta čísla vycházejí z predikcí ekonomů, ať už z vládního NERV, nebo ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu. Mluví až o deseti procentech na podzim. Kolegové tady na MPSV na základě vývoje a zkušeností z minulosti hovoří o sedmi procentech. Připravujeme se na černý scénář, mým cílem ale je, aby nenastal.
HN: Veškeré podpůrné programy, se kterými vaše ministerstvo přišlo, mají za cíl, aby nezaměstnanost nerostla příliš. Od čeho si slibujete největší efekt?
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Sedmička HN
Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru