Každý, s kým se v současné době bavím o akciích, nevěřícně kroutí hlavou. Ekonomika se zastavila, zisky firem prudce propadnou a řada z nich zkrachuje, ale akciové trhy si to vesele valí vzhůru a zcela tyto fundamenty ignorují. Většina hlavních světových akciových indexů se téměř vyšplhala na úrovně před vypuknutím pandemie, a technologický Nasdaq je dokonce jen o vlásek od dosažení nového historického maxima.

Vysvětlení není snadné a poměrně logicky můžeme dojít jak k závěru, že trhy jako vždy s mnohaměsíčním předstihem správně počítají s výrazným zlepšením ekonomické i zdravotní situace, tak i k závěru zcela opačnému, že na akciových trzích vznikla spekulativní mánie. Je také možné, že jsou správná obě vysvětlení současně.

Vzpomínám na rok 1999. Tehdy Fed v čele s Alanem Greenspanem uvolnil do ekonomiky enormní množství peněz kvůli obavám z "Y2K". Pro mladší ročníky připomenu, že nešlo o virus, ale o očekávaný kolaps počítačů, které nebyly připraveny na přechod na datum po roce 2000. K ničemu takovému nedošlo, ale peníze na trzích zůstaly. Výsledkem byla spekulativní mánie na akciovém trhu, kam se peníze přemístily. Akcie technologických společností v roce 1999 vzrostly o 67 procent.

Dnešní situace je v něčem jiná. Rozhodně nelze tvrdit, že se nic nestalo. Nicméně rozsah aktuálních intervencí na trzích je oproti roku 1999 zcela nesrovnatelný. Jestli Alan Greenspan nalil do ohně kanystr benzinu, tak dnešní šéf Fedu Jerome Powell do skomírajícího táboráku leje cisternu za cisternou. Pokud by se problém koronaviru ukázal jako menší, než se předpokládalo, pak by bylo peněz příliš a ceny řady aktiv, nejen akcií, by opět neodrážely realitu.

Podle známého ukazatele CAPE profesora Roberta J. Shillera, poměřujícího ceny akcií se zisky, se to již děje. Současná míra předražení akcií se blíží úrovni před krachem v roce 1929 a vyšší byla jen ve zmíněném roce 1999. Výrazně překonává úroveň v roce 2007 a všech dalších vrcholů akciového trhu od roku 1880. Pokud by však akcie měly dosáhnout úrovně předražení z roku 1999, vzrostly by ještě o dalších 30 procent.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru