Peníze jsou často vnímány jako bezpečné, stabilní útočiště. Mám volnou hotovost, ale nevím, co s ní, tak si ji zatím nechám, koneckonců inflace je nízká… nebo ne?

Jenže měny, a to i ty nejslavnější, mohou rapidně ztratit svou hodnotu nebo rovnou zaniknout. Své by mohl vyprávět holandský gulden, britská libra nebo i československá koruna roku 1953 (ač v socialismu přece neexistovala inflace). Přibližně ze 750 měn, které od roku 1700 existovaly, jich přežilo kolem 20 procent a všechny z přeživších byly několikrát znehodnoceny.

K velkému znehodnocování peněz typicky dochází v momentě, kdy se ekonomiky začnou potýkat s velkým zadlužením (třeba nyní), které je čím dál těžší snížit. Kromě přiškrcení výdajů a restrukturalizace dluhů, což jsou oba bolestivé a deflační kroky, existuje ještě jeden, zdánlivě veselý, způsob, jak se nepříjemných dluhů zbavit − tisknutí peněz. Krok, který v posledních měsících nabral na popularitě a objemu.

Nyní můžete namítnout, že se vesele tiskne už od poslední krize a koš spotřebitelských cen příliš nezdražil, tak o jakém znehodnocení mluvím. Ale co nemovitost nebo akcie? Tam už si výrazné inflace všiml snad každý. Důležité totiž je, kde nově natisknuté peníze skončí, protože tam bude docházet k největšímu relativnímu znehodnocování peněz. Zjednodušeně řečeno se jedná o klasickou dynamiku nabídky a poptávky. Rostoucí objem peněz sníží jejich hodnotu, zatímco klesající objem jiného aktiva, koupeného za tyto peníze, relativně poroste. Bylo v posledních deseti letech lepší držet akcie, nebo hotovost?

Krátkodobě může být politika tisknutí prospěšná. Pokud nové peníze zvyšují produktivitu, která následně splácí dluhy, vše je ještě udržitelné. Problém nastává v momentě, kdy nové peníze míří spíše k udržování současného stavu a místo růstu produktivity akorát zvyšují zadlužení. Hádejte, v jaké situaci jsme dnes.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru