Vláda v pondělí udělala radost Čechům, kteří se chystají do zahraničí, ale dosud kvůli koronaviru mohli vyjet jen s obtížemi. To, že je většina evropských zemí na vládní mapě označená jako bezpečná nebo středně riziková, ale neznamená, že se bude cestovat bez problémů. Je potřeba brát v potaz omezení, která pro vstup cizinců stále platí ve velké části Evropy.

Tři úrovně regulí označují barvy semaforu. "Některé země, jako třeba Polsko, zřejmě nadále turisty na své území vpouštět nebudou," upozornil však ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Poláci nadále vstup cizincům na své území zakazují. Výjimku mají například manželé polských občanů, pendleři nebo lidé s trvalým či přechodným pobytem.

Od 15. června nebudou muset lidé přijíždějící ze zeleně označených zemí, ať už vracející se Češi nebo cizinci, předkládat negativní test na koronavirus ani absolvovat karanténu. U oranžových zemí jsou pro Čechy podmínky stejné jako u zelených, cizinci však potřebují negativní výsledek testu, jinak skončí v karanténě. Červeně je označena jen Velká Británie a Švédsko. Mezi negativním testem nebo karanténou si musí vybrat jak Češi, tak cizinci, kteří odtud přicestují.

Cestování je nadále komplikované také do zemí ve Středozemí, které nepatří do Evropské unie. Například úřady v turisticky oblíbeném Egyptě podle českého ministerstva zahraničí s příjezdem cizinců v dohledné době nepočítají. Pro Čechy jsou zavřené i turecké či tuniské hranice.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru